ALT.NET ilk defa Davi Laribee tarafından ortaya atılmış bir kelime. Microsoft ekosisteminde baskın durumda bulunan araçlardan ve yazılım geliştirme yaklaşımlardan farklı seçimler yapabilmeyi ifade etmek için Alternative'in ALT'ı ve buna karşın Microsoft'un baskın teknolojisi .NET'i birleştiren ilginç bir terim.

ALT.NET, üzerinde hala anlaşılmış kesin bir tanımı olmayan, ancak Microsoft platformları üzerinde kaliteli yazılım geliştirmek hedefi etrafında toplanan bir hareket. ALT.NET'çi olduğunu söylen herkesin kendine göre bir algısı ALT.NET algısı mevcut.

Benim ALT.NET algım ise şu şekilde: Sadece Microsoft'tan geldiği için bir teknolojiyi kullanmak veya Microsoft'ta bir karşılığı olmadığı için bir aracı kullanmamak yerine, neye ihtiyacınız varsa onu kullanmak. Araçlar ve teknolojinin pratik karşılıkları bir logging kütüphanesi de olabilir, agile yöntemleri destekleyen unit testler ve test driven development metodolojileri de olabilir. Kısaca ALT.NET'in bendeki karşılığı, gerekirse alternatifleri kullanarak, Microsoft platformunda iyi yazılım yapmaya çalışmak.Dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi ALT.NET'in Türkiye'deki karşılığı da, bir mailing list ve düzenli yapılmaya çalışılan buluşmalar ve kişilerin blog postları (v= bunun gibi :)) şeklinde biçimleniyor.

İlkine katılamadığım ALT.NET toplantıları bundan yaklaşık 1,5 yıl önce başlamıştı. Katıldığım ilk buluşmanın, sabah oturumunda insanlar (Gürkan Yeniçeri, Gökhan Altınören, Doğa Öztüzün...) ALT.NET Türkiye'nin nasıl bir hedefi olması gerektiğini ve yazılım geliştirme süreçlerini tartışmıştı. Öğleden sonraki oturumda Tuna Toksöz ve Doğa Öztüzün C#, ASP.NET MVC ve NHibernate üzerinde kendi geliştirdikleri açık kaynak kodlu blog uygulaması BlogSharp'ı sundular. Tuncer Karaarslan ise NHibernate ile küresel navigasyon için spatial hesaplarının nasıl yapıldığından bahsetmişti.

Uzun süredir ara verdiğimiz ALT.NET buluşmalarından üçüncüsünü geçen hafta (2010-03-21) yapabildik. Bu buluşma öncekine göre daha dolu ve eğiticiydi. Daha önceki buluşmalara katılan arkadaşlar olduğu kadar, ALT.NET ile ilgilenen yeni yüzler de gördük. Sabah oturumunda Serdar Büyüktemiz Tuncer Karaarslan bu sefer Oracle ve spatial'den bahsetti. Serdar Büyüktemiz Search Engine Optimization konusunda oldukça bilgilendirici bir sunum yaptı. Öğleden sonra sahneyi Tuna Toksöz aldı ve Castle Windsor ile ilgili sunusunu paylaştı. Daha sonra ben de istek üzerine WPF MVVM ile ilgili kısa bir sunum yaptım.

Sunum yaparak bilgilerini paylaşan herkeze ve izleyicilere teşekkür ediyorum. Bilge Adam'ın desteğini alıp, bize yer ayarlayarak buluşmaların gerçekleşmesinde büyük emeğe sahip Murat Haksal'a da ayrıca teşekkür etmek isterim.

ALT.NET buluşmalarında sunuların kaydedilmiş tüm videolarını vimeo daki ALT.NET Türkiye grubuna yüklüyor olacağız. Burada bahsedilen ancak linki verilmeyen videoları vimeo'dan kontrol edebilirsiniz.

Sunum Videoları: ALT.NET Türkiye
ALT.NET Türkiye e-posta listesi: http://groups.google.com/group/altdotnetturkiye

Comments (2) -

Eralp

Selam ,
keyifli bir sohbet olmus.

Bir sonrakinde gorusmek üzere.

E2

Berke Sökhan

Merhaba Eralp,

Buluşmalara bekleriz seni de. Uzun süre oldu görüşmeyeli Smile

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading